Autor Wiadomość
Lara
PostWysłany: Czw 12:53, 16 Lut 2006    Temat postu:

Wyczerpujące ujęcie tematu Laughing
Czekam na wykład o święcie braci i sióstr.
durga ma
PostWysłany: Czw 12:45, 16 Lut 2006    Temat postu: diwali / deepawali

Deepawali lub Diwali jest z pewnością jedym z największych hinduskich świąt. Jest to święto świateł (deep = światło i avali = rząd, tu: rząd świateł) są to cztery dni uroczystości, które dosłownie rozświetlają kraj, który w blasku oślepia wszystkich radością. Każdy z czterech dni święta ma swą własna tradycję, ale to co pozostaje prawdziwe i stałe to celebracja życia, szczęścia i powodzenia.

Pochodzenie Diwali
Historycznie źródła Diwali można się doszukiwać w starożytnych Indiach, kiedy było prawdopodobnie ważnym świętem dożynkowym. Są jednak różne legendy mówiące o pochodzeniu Diwali. Niektórzy twierdzą, że jest to uczczenie zaślubin Lakshmi z bogiem Vishnu. Bengal natomiast dedykuje modlitwy Matce Kali, bogini siły. Bó Ganesha, słonio-głowy bóg, symbol pomyślności i mądrości, także jest czczony w wielu hinduskich domach w ten dzień. W Jainism’ie, Deepawali dodała znaczenia do wielkiego wyczynu boga Mahavira zdobywającego wieczną rozkosz nirvany. Diwali to także uczczenie dnia powroty Ramy z Sita i Lakshmanem z ich czternastoletniego wygnania i pokonania króla-demona Ravany. Z radości z powrotu króla, mieszkańcy Ayodhyi, rozpalili w całym królestwie gliniane diyas (lampki oliwne) i odpalili petardy.

Te cztery dni
Każdy dzień Diwali ma swoją własną opowieść, legendę , mit. Dzień pierwszy Naraka Chaturdasi to dzień zwycięstwa boga Krishny nad demonem Naraką. Amavasya, dzień drugi Deepawali, to dzień modlitw do Lakshmi, bogini bogactwa w jej najbardziej łaskawym nastroju, spełniającej życzenia jej wyznawców. Amavasya opowiada także historię boga Vishnu, który w swojej inkarnacji jako karzeł pokonał tyrana Bali i wygnał go do piekła. Bali miał prawo wracać na ziemie raz do roku, by rozpalić miliony lampek by rozproszyły ciemności i ignorancję, a rozsiały jasność miłości i mądrości. To własnie trzeci dzień — Kartika Shudda Padyami kiedy Bali wychodzi z piekła i rządzi ziemią według wskazań boga Vishnu. Czwarty dzień to Yama Dvitiya (zwany także Bhai Dooj) i w tym dniu siostry zapraszają swoich braci do domów.

Zanzczenie świateł i fajerwerków
Każdy z rytuałów obchodzonych w Diwali ma swoje własne znaczenie i opowieść. Rozpalenie domów światłami i nieba fajerwerkami jest wyrazem pokłony w stronę niebios by osiągnąć zdrowie, bogactwo, wiedzę, spokój i powodzenie. Według wierzeń, dźwięk petard jest znakiem szczęścia ludzi żyjących na ziemi, ma pokazać bogom o ich pełne dóbr życie. Jest tez bardziej naukowe wyjaśnienie fajerwerków Very Happy, gryzący dym ma zabijać insekty, których po deszczach jest mnóstwo Very Happy

Tradycja hazardu
Hazard w Deepawali ma także swoją legendę. Wierzy się, że tego dnia bogini Parvati zagrała ze swoim męzem bogiem Divą w kości, i zarządziła, że każdy kto zagra w noc Diwali będzie miał powodzenie cały rok.

Z Ciemności ku Światłu...
W każdej legendzie, micie czy historii Deepawali leży znaczenie zwycięswa dobra nad złem; to dlatego każdego Deepawali śwaitła rozjaśniają domy i serca, z prostego powodu, że prawda znów znajduje sens i nadzieję. Z ciemności ku światłu — światło daje na siły byśmy czynili dobro, które to uczynki zbliżają nas do boskości.
Podczas Diwali, światła rozpalają każdy kąt Indii a zapach kadzidełek unosi się w powietrzu, mieszają się z dźwiękami fajerwerków, szczęścia, wspólnoty i nadzieji.
Jeśli jesteś z daleka od widoków i dźwięków Diwali zapal diya, usiądź cichutko, zamknij oczy, wyłącz zmysły, skoncentruj się na doskonałym świetle i rozpal je w duszy.




ło jej ale mi propaganda wyszła hi hi Razz

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group